Chata Lipovec - ubytování na chatě v Moravském krasu

 

Tipy na výlety v Moravském krasu a okolí

Moravský kras

...to jsou nejen unikátní krápníkové jeskyně. Ve skutečnosti se jedná o rozsáhlý komplex jedinečných přírodních úkazů, rozkládajících se na ploše 92 km2.

Správa jeskyní Moravského krasu.

Punkevní jeskyně
Jsou součástí nejdelšího jeskynního systému v ČR, Amatérské jeskyně. Během její prohlídky se ocitnete na samém dně světoznámé propasti Macocha, hluboké 138,7 metrů. Až sem vás přivede spousta mohutných dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, jíž vévodí Masarykův dóm – nejkrásnější podzemní prostora Moravského krasu. Prohlídka je završena romantickou plavbou na lodičkách po podzemní říčce Punkvě – 17 km autem / 10 km na kole nebo pěšky.

vchod do Punkevních jeskyní

Kateřinská jeskyně
Disponuje největším veřejnosti přístupným podzemním dómem v ČR. a unikátní krápníkovou výzdobou tvořenou skupinou mimořádně úzkých hůlkových stalagmitů v tzv. Bambusovém lesíku. O vynikající akustice Hlavního dómu se mohou návštěvníci během prohlídky přesvědčit poslechem reprodukované hudby.

Kateřinská jeskyně - krápníky

Jeskyně Balcarka
Dvoupatrové jeskynní bludiště členitých chodeb, spojených komíny a vysokými dómy, s velmi bohatou, mnohotvárnou a barevnou krápníkovou výzdobou. Přirozený vstupní portál je významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou, z níž pocházejí četné nálezy kostí pleistocenních zvířat, pazourkové a kostěné nástroje i ohniště lidí starší doby kamenné.

Sloupsko-šošůvské jeskyně
Rozsáhlý komplex chodeb a dómů ve dvou patrech, spojených mohutnými podzemními propastmi, až 80 metrů hlubokými. Součástí tohoto jeskynního systému je i mohutná sluj Kůlna, jedno z našich nejproslulejších a nejlépe prozkoumaných archeologických nalezišť.

Skalní mlýn
Ústřední informační středisko s parkovištěm a hotelem, odkud jsou organizovány návštěvy přístupných jeskyní Moravského krasu. Je též východiskem okružní naučné stezky Macocha (7 km dlouhé), která seznamuje návštěvníky s nejvýznamnějšími jevy a historií krasové oblasti v okolí propasti Macocha.

Skalní mlýn

Od Skalního mlýna se můžete svést vyhlídkovým vláčkem k Punkevním jeskyním (vzdálenost je cca 2 km a je stejná i pro pěší) a odtud můžete dále pokračovat nahoru lanovkou k Hornímu můstku propasti Macocha.

vláček k jeskyním

Spodní stanice lanové dráhy má nadmořskou výšku 351 m.n.m., horní stanice leží ve 486 m.n.m. Délka lanovky je cca 249 m a doba jízdy cca 2 minuty. Na Skalní mlýn je to autem 17 km.

Propast Macocha
Světoznámá propast Macocha je asi 138,7 m hluboká a je největší propastí tohoto typu v České republice i ve střední Evropě. Původně to byla velká jeskyně a zřícením jejího stropu vznikla propast. Na okraji propasti jsou umístěny dva vyhlídkové můstky. První z nich je umístěný na nejvyšším místě a jmenuje se Horní můstek, druhý z nich je vzdálen 92 m ode dna propasti.

 

Památky

Hrad Holštejn
Zřícenina hradu v Holštejnském údolí asi 2 km od Lipovce. V blízkosti hradu se nachází i jeskyně Hladomorna, v níž bylo nalezeno množství lidských kostí, předmětů, oděvů a středověké zbroje - 2,5km.

Muzeum lidového stavitelství a perleťářství
Muzeum lidového stavitelství a perleťářství se nachází v obci Senetářov v originální stavbě – hliněném domě s doškovou střechou – 3 km.

muzeum perleťářství v Senetářově

Větrný mlýn v Rudici
Mlýn holandského typu je upraven jako stálá expozice historie obce, mineralogie, speleologie, železářství, hutnictví a hornictví. V areálu mlýna je přístupný geopark – 10 km.

mlýn v Rudici

Poutní kostel Jména P. Marie ve Křtinách
Barokní mariánský chrám Jména P. Marie, často nazýván „perlou jižní Moravy“, byl vystavěn podle Jana Blažeje Santiniho. Je jeho největší stavbou postavenou na půdorysu řeckého kříže – 15 km.

chrám ve Křtinách

Nový hrad u Adamova
Zříceniny rozsáhlého gotického hradu 4 km jižně od Blanska. Rozlehlý areál tvoří pozůstatky původního (tzv. Starého) hradu. V období třicetileté války byl vypálen a pobořen. Prošel architektonickými úpravami, kdy byla obnovena jeho dřívější podoba. V současné době zde probíhají o prázdninách akce typu „otevřených dveří“ s přehlídkou starých zbraní, historickým šermem, dobovou hudbou, ukázkami řemesel apod – 16 km.

Nový hrad

Muzeum Blansko
Muzeum Blansko sídlí v objektu blanenského zámku. Nabízí expozice: Moravský kras, Nejstarší hutě, Historie hradu Blansko, Dekorativní a užitková litina 19. a 20. století, Historické interiéry a Historie měřící techniky. Disponuje novou netradiční výstavní síní „Zámecký sklep“ – 18 km.

Františčina huť u Josefova
Původní vysoká pec, založena v roce 1748, patřila k typu tzv. Belgických pecí. Dnes je nejstarší dochovanou pecí ve střední Evropě. Celý areál včetně okolních budov byl vyhlášen za první technickou rezervaci v ČR. Ve správní budově lze navštívit expozici železářství Technického muzea v Brně – 18 km.

huť u Josefova

Zámek v Blansku
Půvabný renesanční zámek je dominantou města Blanska. Pobývala zde řada významných osobností jako např. lékař a archeolog Jindřich Wankel a rakouský spisovatel Ferdinand von Saar – 18 km.

zámek a muzeum v Blansku

Zámek v Rájci nad Svitavou
Nejhonosnější objekt raného klasicismu na Moravě s ojedinělými prvky francouzsky orientované architektury. K vidění jsou zde bohaté sbírky předmětů z křišťálu, čínského porcelánu a mědirytin – 20 km.

Olomučanská keramika
Expozice olomučanské keramiky v budově místního úřadu – 20 km.

Památník Karla Hynka Máchy
Spadá do památek na území tzv. Lesnického slavína. Byl vybudován k uctění památky autora „Máje“. Stěny pomníku zdobí verše tohoto díla společně s odkazem básníka – 22 km do Olomučan a pak pěšky lesem.

památník K. H. Máchy

Zámek v Lysicích

Lysický zámek je sídlem s neobyčejně bohatou stavební historií, na jejímž počátku byla renesanční vodní tvrz. Zámek nakonec získal podobu komorního rodinného sídla. V jeho interiéru, lze obdivovat mimo jiné sbírku českého skla, soubory orientálních uměleckých předmětů – 27 km.

Atrakce

Velká dohoda

Lanový park = zábava pro celou rodinu. 

Kozí farma Šošůvka
Farma dojných a kašmírských koz. Stádo asi 150 koz. Kozí mléko se denně zpracovává na sýry a tvaroh, možnost zakoupit, domluvit prohlídku – 4 km.

Rozhledna na kopci Podvrší u Veselice
Pohled z ptačí perspektivy na Moravský kras vám zaručuje nově postavená rozhledna na kopci Podvrší u Veselice, ke které ze Sloupu směřuje modrá turistická značka – 7 km.

rozhledna Podvrší

Western Park Boskovice

Zábavní přírodní park vybudovaný v areálu bývalého pískolomu, který věrně připomíná přírodní scenérie z dobrodružných filmů. Divoký západ ve skutečném provedení předvádí všem návštěvníkům obyvatelé této jedinečné turistické atrakce – 18 km.

westernové městečko


Rozhledna Babí lom u Brna - Patnáctimetrová rozhledna vznikla nedaleko Lelekovic v roce 1961 na jižním vrcholu skalního hřebenu Babího lomu (562 m n. m.) v místě, kde již dříve stál vyhlídkový altán. Tato rozhledna je celoročně volně přístupná. Projekt patnáctimetrové betonové věže vypracoval brněnský architekt Mojmír Korvas a realizaci provedli členové tělovýchovné jednoty Sokol Lelekovice, kteří více než sto kubíků písku, kamene a dalšího materiálu sami vynosili až na hřeben - 30 km.

Alexandrova rozhledna - nejstarší kamenná rozhledna na Blanensku s poměrně pohnutými osudy stojí na kopci Špičák (496 m n. m.) nad Adamovem již 125 let. Po rozsáhlé rekonstrukci provedené v roce 2009 se její ochoz nyní nachází ve výšce téměř 14 m nad terénem. Nabízí zajímavé výhledy do údolí Svitavy a na okolní lesy. Je celoročně volně přístupná.

ZOO PARK Vyškov
je zaměřen především na chov primitivních i exotických druhů domácích a hospodářs-kých zvířat z celého světa - 23 km.

DINOPARK Vyškov - unikátní atrakce, jejímž prostřednictvím můžete nahlédnout do hluboké historie pravěku - 23 km.

Hvězdárna Vyškov - patří mezi jedny z nejlépe vybavených hvězdáren na Moravě. Skupina astronomů zde provádí velmi cenná měření, která jsou publikována i v zahraničních odborných časopisech - 23km.

Vyškovský pivovar byl postaven v roce 1680.  Domluvíte-li si prohlídku vyškovského pivovaru, možná ochutnáte i speciální pivo jantarové barvy a hořké chuti Jubiler, jehož 16,80 stupně odkazuje k roku založení pivovaru - 23km.

Muzeum letecké a pozemní techniky

 Letecké muzeum

Na starém vojenském letišti na severovýchodním okraji Vyškova (směrem na Prostějov) se nachází Muzeum letecké a pozemní techniky. K vidění jsou stíhací, bombardovací, transportní i průzkumná letadla, vrtulníky, letecké motory, vojenská bojová i přepravní technika, dělostřelecké zbraně, protiletadlové zbraně a mnoho dalších. Nejstarší exponáty muzea představují vraky a části letounů havarovaných během 2. světové války, např. Messerschmitt Bf-109, Focke Wulf FW-190, Wellington B Mk.-X, B-17, Iljušin IL-2, IL-10 a další - 23km.

Paintball Atraktivní areál bývalého JZD se šatnami, vzdálenými od hřiště necelých 30 metrů, určitě uspokojí i náročnější vyznavače tohoto netradičního sportu. Čeká na vás mimo jiné kompletní servis v podobě bezplatného zapůjčení zbraní a jiného potřebného vybavení. V průběhu hry je možné nechat si přehrát jakoukoliv hudbu dle vlastního výběru jakožto kulisu - 21km.

Sport

Jachting, loďky

Jedovnice – 9 km

Fitcentra
Sloup – 6 km
Rájec-Jestřebí – 15 km
Blansko – 20 km

Tenisové kurty

Jedovnice – 9 km
Adamov – 18 km
Blansko – 20 km

Kuželky
Blansko – 20 km

Koně
Petrovice – 10 km
Bořitov – 20 km
Hořice – 22 km

koně na Hořicích

Squash
Blansko – 20 km
Ráječko – 20 km

Lyžování
Blansko-Hořice – 22 km
Kunštát – 30 km

Bruslení
Blansko zimní stadion
(v létě in-line plocha)
– 20 km

Běžky
Sloup – 6 km
Jedovnice – 9 km
Kotvrdovice – 5 km
Lipovec – 0 km
Křtiny – 15 km

 

Cyklostezky

Přehled okolních cyklostezek.

Cykloservis

Zdeněk Novák, servis kol, Svitavská 14, Blansko, tel. 516 419 530, 602 525 319.

Turistická informační centra

Blanenská informační kancelář „Blanka“
Rožmitálova 6, Blansko, tel. 516 410 470, infocentrum@blansko.cz.

informační kancelář a knihovna

Koupání

Aquaparky
Boskovice – 18 km
Blansko – 20 km

Aquapark Blansko

 

Vyškov - 23km

Koupaliště
Sloup – 6 km
Křtiny – 15 km
Adamov – 18 km
Spešov – 20 km

Kryté lázně
Blansko – 20 km

krytý bazén v Blansku

Nádrže, rybníky
Šošůvka (lom) – 4 km
Ostrov u Macochy – 5 km
Jedovnice – 9 km
Suchý – 18 km
Blansko (přehrada) – 20 km
Blansko (lom) – 20 km

Rekreační nádrž Palava v Blansku